Przyspieszanie i optymalizacja systemu Windows

Aktualności » Przyspieszanie i optymalizacja systemu Windows

Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które można wykorzystać zaraz po instalacji systemu, aby zoptymalizować niektóre procesy oraz po dłuższym korzystaniu z komputera, gdy zauważalne jest spowolnienie działania komputera. Czasami system operacyjny pod natłokiem niektórych funkcji potrafi działać nawet o kilkadziesiąt procent wolniej. Poniżej 7 podstawowych kroków do tego, by nasz ukochany system operacyjny był bardziej wydajny.

1. Przyspieszanie Windows XP - pierwszy krok

Optymalizacja folderu prefetch - jest to folder, który przechowuje wiadomości o bibliotekach, które są wykorzystywane podczas startu systemu i uruchamianiu programów. Znajdują się w nim pliki z rozszerzeniem .pf, których z czasem robi się znaczna ilość, pomimo iż nie są konieczne w takiej ilości i jednocześnie opóźniają działanie Windows XP. Zacznijmy od zmodyfikowania rejestru, w tym celu kliknij Start->Uruchom , wpisz regedit, by przejść do ustawień rejestru Windows.

Gdy pojawi się okno regedit, przejdź kolejno przez HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Session Manager -> Memory Managent -> PrefetchParameters. Kliknij dwukrotnie w EnablePrefetcher, po prawej stronie i w polu dane wartości: wpisz 2 i kliknij na ok. Możesz już zamknąć okno rejestru. Następnie ręcznie usuń wszystkie pliki z katalogu C:WindowsPrefetch i następnie kliknij Start->Uruchom i wpisz cmd , by przejść do konsoli. Tutaj wpisz polecenie defrag C: -b (gdzie C jest oznaczeniem partycji, na której zainstalowano Windows XP). W tym momencie pierwszy krok został już wykonany.

2. Przyspieszenie Windows XP - drugi krok

Drugi krok, używa się w późniejszych etapach korzystania z komputera, gdy zostało już zainstalowanych wiele programów i gier, ale z nie wszystkich już się korzysta. Nie ma sensu trzymać na dysku programów, których praktycznie wcale się nie używa.

Windows przechowuje wiele informacji związanych z zainstalowanymi programami, które spowalniają jego działanie. Krok ten jest banalny i polega na odinstalowaniu zbędnych programów.

Aby usunąć niepotrzebne programy kliknij Start->Ustawienia->Panel Sterowania ->Dodaj lub usuń programy. Wybierz, te których nie używasz i odinstaluj.

3. Jak przyspieszyć Windows XP - trzeci krok

Zwłaszcza na słabszych komputerach, efekty wizualne potrafią dość mocno zmniejszyć wydajność systemu. Jeżeli jesteś posiadaczem takiego komputera, to powinieneś zastanowić się, czy wolisz ładny wygląd, czy szybkość działanie.

Jeżeli zdecydujesz się na szybkość to warto wykonać ten krok. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer i wybierz właściwości. Następnie wybierz zakładkę zawansowane. Następnie w sekcji wydajność wciśnij przycisk ustaw. Wyświetli się nowe okno, z którego wybierz opcję dopasuj do uzyskania najlepszej wydajności.

Następnym krokiem jest ustawienie pliku wymiany. W tym celu kliknij zakładkę zawansowane i w sekcji pamięć wirtualna kliknij przycisk zmień. Jako rozmiar początkowy powinieneś lub powinnaś podać 1,5 wartości pamięci RAM Twojego komputera, a jako rozmiar maksymalny nie więcej niż 3 * pamięć RAM. Dla przykładu, jeżeli Twój komputer ma 512 Mb pamięci RAM, to rozmiar początkowy obliczasz 512 * 1,5 , a rozmiar maksymalny to 512 * 3. Następnie klikając przyciski ok i zamknij te okienka.

4. Przyspiesz Windowsa XP - krok czwarty

W tym kroku zajmiemy się zmniejszeniem ilości aplikacji, które są uruchamiane podczas startu systemu. Wszystkie programy, które są automatycznie uruchamiane, obciążają pamięć RAM komputera, przez co zmniejszają jego szybkość i wydajność. Są to programy, które widoczne są na pasku w prawym dolnym rogu ekranu. Aby samemu określić, jakie programy mają być odpalane, kliknij Start->Uruchom i wpisz polecenie msconfig . W zakładce uruchamianie znajdują się programy, które startują automatycznie wraz z Windows.

W zasadzie, można odznaczyć wszystkie programy, jednak nie jest to zalecane, gdyż warto zostawić np. antywirusa oraz firewalla, jeżeli używasz innego niż ten z systemu Windows. Po, co jednak mają się automatycznie włączać takie programy jak skype, gg lub dodatki nero?. Przecież zawsze możesz je uruchomić, jeżeli będziesz chciał bądź chciała z nich korzystać, klikając bezpośrednio w skrót na pulpicie. Przejrzyj listę i odznacz większość zbędnych programów.

5. Optymalizacja Windows XP - krok piąty

W tym kroku zajmiemy się darmowym programem Microsoftu o nazwie Bootvis, stworzonym właśnie do optymalizacji systemu. Program możesz pobrać klikając tutaj. Po zainstalowaniu, uruchom go i z górnego menu kliknij zakładkę Trace i wybierz opcję Next BOOT + Drivers Delays. Następnie program restartuje komputer i sprawdza, jakie opóźnienia generują określone sterowniki i programy. Po kolejnym uruchomieniu możesz zobaczyć wykres, z którego dowiesz się, jak te opóźnienia wyglądają w praktyce. Następnie z górnego menu ponownie wybierz zakładkę Trace i opcję Optimalize System. Optymalizacja potrwa kilka minut, po czym należy ponownie uruchomić komputer.

6. Optymalizacja Windows XP - krok szósty

Wiele programów graficznych oraz pakiet MS Office podczas instalacji umieszcza nowe czcionki. W praktyce, korzystamy najwyżej z kilkudziesięciu, chociażby dlatego, że tylko nieliczne pozwalają pisać polskimi znakami. Tymczasem taka do niczego niepotrzebna kolekcja jest znacznym obciążeniem dla komputera. Czcionki są przecież przechowywane w folderze systemowym Windows/ Fonts i konieczność ich załadowania spowalnia pracę systemu. Mało tego - przekroczenie liczby 500 różnych krojów jest dla systemu niebezpieczne. Warto więc zrobić w tym zbiorze porządek. Absolutnie zbędne trzeba po prostu usunąć, a niektóre przenieść do katalogu zapasowego, skąd w razie potrzeby będzie można niektóre ponownie zainstalować.

7. Optymalizacja Windows XP - krok siódmy

Wyłączenie hibernacji. Włączona funkcja potrafi zabrać pokaźną ilość miejsca na dysku. Aby wyłączyć hibernację należy z "Panelu sterowania" wybrać opcję "Zarządzanie energią" i na zakładce "Hibernacja" odznaczyć opcję, które uaktywnia tę funkcję. Gdyby zdarzyło się, że po wykonaniu tych czynności nie przybyło wolnego miejsca może to oznaczać, że plik hiberfil.sys nadal znajduje się na partycji systemowej. Jeżeli tak jest należy usunąć ten plik ręcznie.

Źródło: stronamini.pl