Kasowanie zawartości niektórych folderów - optymalizacja Windows

Aktualności » Kasowanie zawartości niektórych folderów - optymalizacja Windows

Ile razy zdarzyło Wam się przepełnić partycję systemową? W niektórych przypadkach przyczyną takiego stanu rzeczy może być zapełnienie folderów w tymczasowe pliki. Przeważnie są to pliki pochodzące z instalacji nowych programów lub użytkowania istniejącego oprogramowania. Z reguły można je bezpiecznie usunąć, zwalniając tym samym wolne miejsce na dysku.

Poniżej prezentujemy listę folderów, których oczyszczenie pozwoli zwiększyć ilość posiadanego miejsca na dysku (w niektórych przypadkach także zwiększenie wydajności pracy).

Foldery Windows:

C:WINDOWSHelp - znajdują się tam pliki pomocy i Media Tour ~50MB. Po skasowaniu zawartości tego folderu już nigdy więcej nie będzie można skorzystać z pomocy Windowsa uruchamianej za pomocą klawisza F1 lub z linków do tej pomocy umieszczonych w różnych zakładkach systemowych. Wszystko jest tu łatwo kasowalne z wyjątkiem TOUR.EXE, co w zasadzie jest flash playerem. Ten plik jest zablokowany. Pozbywasz się go startując w trybie awaryjnym.

C:WINDOWSDriver Cachei386 - tam są przechowywane kopie sterowników ~100MB. Jeśli będą potrzebne Windows cię po prostu zapyta o płytę instalacyjną.

C:WINDOWSsystem32DirectXDinput - znajdziesz tam kolekcje fotografii różnych urządzeń dla graczy oraz pliki konfiguracyjne. Jeżeli nie grasz wcale lub nie korzystasz z takich dodatków możesz skasować tą zawartość. Nie jest to dużo bo tylko coś ponad ~2MB.

C:WINDOWSInstaller - Folder installera MSI grupujący obiekty programów skonstruowanych na bazie tego installera. Cel to reperacja / dodawanie - usuwanie - modyfikacja składników programowych. Kasacja tych backupów niekiedy powoduje problemy z programami już zainstalowanymi, które zaczynają uruchamiać swojego instalatora. Jedyne co polecamy usunąć to pozbycie się danych tych programów których na dysku na pewno już nie ma (zostały odinstalowane). W razie problemów z instalerem MSI można skorzystać z darmowego narzędzia Windows Installer Cleanup Utility.

Dla tych co nie lubią skórek, kompozycji, wizualizacji i kursorów:

To nie jest pociągnięcie dla uzależnionych od gadżetów Windows. W większości zawierają one owe niepotrzebne efekty graficzne: schematy dźwięku, extra kursory, mapy bitowe, skórki itd.

C:WINDOWSMedia - tam są pliki dźwięków windowsa np. dźwięk zamykania systemu. Jeśli nie używamy żadnych domyślnych dźwięków Windows można skasować.

C:WINDOWSCursors - kursory

C:WINDOWSWeb - tu są m.in tapety Windowsa

C:Program FilesWindows Media PlayerSkins - skórki systemowego, często topornego Windows Media Playera.

MSOCache (Lokalne źródło instalacji): To ukryty folder plików instalacyjnych pakietu Microsoft Office 2003. Zawsze jest tworzony na partycji/dysku z największą ilością wolnego miejsca, co oznacza że nie zawsze na dysku systemowym! W zasadzie to MSOCache jest potrzebne tylko i wyłącznie po to byś nie musiał do dodawania/odejmowania składników Offica używać płytki CD. Naszym zdaniem są to niepotrzebne, zbędne dane, które można usunąć.

Windows Update: Pliki instalacyjne Windows Update, w zależności od obranej metody instalacji, zapełniają jeden z wymienionych poniżej folderów:

C:WUTemp

C:Program filesWindowsupdate (ukryty)

WUTemp to folder tymczasowy, w którym są czasowo gromadzone updaty przed ich instalacją. Folder ten i jego zawartość spokojnie można usunąć.

Foldery o dziwnie brzmiących nazwach: np. 9470bb12e8a4f3447657236478e41c5

Jest to tymczasowy folder instalacyjny Service Pack oraz innych instalacji windows update o nazwie generowanej zmiennie. Zawsze tworzony na partycji z największą ilością wolnego miejsca, a więc niekoniecznie na partycji systemowej. Jest całkowicie zbędny po instalacji Service Pack i łatek.

Folder plików tymczasowych: Zapełniają go pliki tymczasowe generowane podczas instalacji programów lub użytkowanego oprogramowania. Pliki te można bezpiecznie usunąć. Folder Temp znajdziemy w lokalizacji:

C:Documents and SettingsNAZWA-UŻYTKOWNIKAlUstawienia lokalneTemp